Jednym z czterech wydziałów KMP Sosnowiec jest Wydział Prewencji w skład którego wchodzi Regionalny Zespół Przewodników Psów Służbowych Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

Sosnowiecki Zespół Przewodników Psów Służbowych powstał z połączenia dwóch mniejszych zespołów z komend w Sosnowcu i Jaworznie. Obecnie zespół składa się z sześciu policyjnych przewodników, czterech psów patrolowo-tropiących, dwóch psów patrolowych oraz jednego psa tropiącego. Docelowo w skład zespołu ma wchodzić dziesięciu policyjnych przewodników, dziesięć psów patrolowo-tropiących i cztery psy specjalistyczne (do wykrywania materiałów pirotechnicznych oraz narkotycznych). Zespół z KMP Sosnowiec jest jednym z pięciu takich zespołów znajdujących się na terenie województwa śląskiego – w najbliższym czasie ma powstać szósty zespół w KMP Gliwice.

Na tą chwilę zakres działania zespołu obejmuje służba patrolowa realizowana na terenie miasta Sosnowiec (w przyszłości również na terenie innych miast), zabezpieczenie imprez masowych na terenie całego województwa śląskiego, a także obsługa zdarzeń kryminalnych. Od lipca zakres ten powiększy się o działania z zakresu wykrywania materiałów pirotechnicznych, ponieważ do zespołu dołączy przewodnik z psem specjalnie do tego wyszkolonym.

Na wyposażeniu zespołu znajdują się dwa samochody – nowy, przekazany na początku tego roku Volkswagen Transporter (pojazdem może poruszać się czterech funkcjonariuszy i dwa psy służbowe) oraz starszy Fiat Doblo.

W 2022 roku zespół brał udział w 2011 interwencjach oraz zrealizował 410 wyjazdów do tropienia z czego 37 zakończyło się pozytywnym wynikiem. Na wynik tropienia składa się wiele czynników m.in. warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg), które utrudniają skuteczne działania.