Dziś m.in. w Sosnowcu odbywał się I etap wyścigu kolarskiego 77. Tour de Pologne. Kolarze wjechali do Sosnowca około godziny 16:30, a opuścili teren naszego miasta około godziny 17:00. W zabezpieczeniu trasy wzięli udział sosnowieccy strażacy PSP, OSP, policjanci (przy wsparciu mundurowych z innych jednostek oraz Oddziału Prewencji Policji w Katowicach) oraz inne służby porządkowe (ochrona itp.). Na całej trasie przejazdu obejmującej ulice naszego miasta dbali o to, by uczestnicy i publiczność śledząca zmagania kolarzy byli bezpieczni. Mundurowi zadbali również o to, by dotkliwość spowodowana wyłączeniem ruchu w niektórych miejscach, była jak najmniejsza.

Peleton wjechał do Sosnowca od strony Strzemieszyc. Kolarze przejechali ulicami: Bobrek – Jankego – Metalową – Maczkowską – Wileńską – Hubala-Dobrzańskiego – 11 listopada – Rydza-Śmigłego – Braci Mieroszewskich – Blachnickiego – 3 maja – Piłsudskiego – Baczyńskiego, a następnie udali się przez Katowice w kierunku Siemianowic.

W sumie w Sosnowcu kolarze pokonali 22 kilometry trasy wyścigu. W czasie przejazdu peletonu poruszanie się po mieście w rejonie trasy przejazdu kolarzy było utrudnione, jednak kierowcy podeszli do wydarzenia z dużą wyrozumiałością. Zarówno oni, jak i mieszkańcy obserwujący sportowe zmagania stosowali się do poleceń służb obsługujących wydarzenie, a podczas przejazdu kolarzy nie doszło do jakiegokolwiek naruszenia porządku czy też zdarzenia drogowego spowodowanego utrudnieniami w ruchu.

W zabezpieczeniu wzięły udział zastępy:
611[S]25 – GCBA-Rt 5/32 Scania P380 – JRG-1 Sosnowiec „Centrum”
611[S]91 – SLRr Ford Ranger XLT – JRG-1 Sosnowiec „Centrum”
612[S]21 – GBA-Rt 2,6/28,1 Mercedes-Benz Atego 1530 – JRG-2 Sosnowiec „Porąbka”
617[S]21 – GBA 2,5/20 Star 12-157 – OSP Sosnowiec-Cieśle
617[S]90 – SLOp Daewoo Lublin II – OSP Sosnowiec-Cieśle
618[S]25 – GCBA 3/47 E-One Hush – OSP Sosnowiec-Porąbka
618[S]90 – SLOp Daewoo Nubira – OSP Sosnowiec-Porąbka

Tekst: KMP Sosnowiec, Sosnowiecnasygnale.pl