3 czerwca 2022 roku o godzinie 13:00 przed sosnowieckim Urzędem Miejskim odbyły się uroczyste obchody Dnia Strażaka 2022.

Na uroczystości pojawili się przedstawicie władz miasta i organów państwowych w tym służb mundurowych, posłowie, biskup Archidiecezji Sosnowieckiej, osoby związane ze strażą pożarną oraz strażacy Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Po uroczystym wstępie przez Komendanta Miejskiego PSP w Sosnowcu przystąpiono do wręczenia odznaczeń, nagród, awansów dla strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Dla przedstawicieli miasta, służb oraz osób zasłużonych dla Straży Pożarnej wręczono medale pamiątkowe z okazji 30-lecia Państwowej Straży Pożarnej.

Po zakończeniu uroczystości o godzinie 15:00 na terenie Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej numer 2 odbył się piknik w ramach Dni Otwartych Strażnic. Dla gości przygotowano pokazy współczesnych i zabytkowych wozów strażackich, stanowisko z nauką pierwszej pomocy, pokazy psów ratowniczych oraz miasteczko strażackie w którym najmłodsi mogli skorzystać z dmuchańców, ścianki wspinaczkowej, toru przeszkód oraz stanowisk przygotowanych przez Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Wysokościowego z Radzionkowa. Wszystko to było opatrzone gastronomią.