2 maja 2023 roku służby wraz z poznańskim ZOO brały udział w nietypowej interwencji, która dotyczyła przetrzymywanych przez 54-latka krokodyli w pomieszczeniu gospodarczym na terenie jednej z prywatnych posesji w dzielnicy Pogoń.

Sosnowieccy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą w ramach prowadzonego postępowania dowiedzieli się, że jeden z mieszkańców dzielnicy Pogoń przetrzymuje w swoim domu dzikie zwierzęta. Gdy policjanci przyjechali na miejsce, okazało się, że jest to krokodyl nilowy. Po wypompowaniu wody przez strażaków z basenu o głębokości około 60 centymetrów okazało się, że znajdują się w nim dwa krokodyle, niestety jeden z nich był martwy. Żywy natomiast trafił do ogrodu zoologicznego w Poznaniu. Ma trzy metry długości i 30 lat.

W związku z tym zdarzeniem prowadzone jest postępowanie dotyczące posiadania i przetrzymywania żywych zwierząt gatunków niebezpiecznych, za co grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat. Z uwagi na charakter sprawy, zarówno kwalifikacja, jak i jej zakres mogą się zmienić. Obecnie trwają dalsze czynności, które ustalą wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

Część informacji w opisie pochodzi ze strony KMP Sosnowiec.