4 września 2023 roku po godzinie 6:00 służby ratunkowe w Sosnowcu otrzymały zgłoszenie o zawaleniu się konstrukcji balkonu na trzecim piętrze budynku mieszkalnego, czterokondygnacyjnego przy ulicy Czystej. Na miejsce zadysponowano zastępy Państwowej Straży Pożarnej, Zespoły Ratownictwa Medycznego oraz patrole Policji.
W chwili oberwania się balkonu znajdowało się na nim małżeństwo, którzy prawdopodobnie wyszli zapalić papierosa. Poszkodowani w ciężkim stanie zostali przetransportowani do szpitala. Niestety w wyniku odniesionych obrażeń 42-letnia kobieta zmarła na sali operacyjnej. Ranny 47-letni mężczyzna znajdujący się na SOR jest wydolny krążeniowo, ale niewydolny oddechowo, został zaintubowany. Jego stan określany jest jako ciężki.
Jak dowiedzieliśmy się od mieszkańców lokator mieszkania miał już wcześniej zgłaszać obawy o konstrukcję balkonu, miał to zrobić również dzisiaj.
Z budynku ewakuowano 21 osób dla których miasto podstawiło autobus. Obecny na miejscu inspektor nadzoru budowlanego zdecydował o wyłączeniu części budynku z użytkowania. Mieszkańcom zapewniono wsparcie psychologiczne oraz noclegi.
Trwa ustalanie przyczyn tej tragedii.